Fotogalerie :           Tuning-srazy.cz      https://www.tuning-srazy.cz/foto/japan-camp-2010

 

Napsali o nás :

 

 Tuning je láska

uvodjapan_camp42Nejsou to žádní blázni, jen mají výjimečný koníček. Místo diskoték a hospod tráví stovky hodin v garáži v montérkách. Svařují, kytují, brousí, stříkají, šroubují, lakují. Takový je prostě život nadšenců do tuningu. A nejen to, do auta ukládají peníze jako do pokladničky.

 

Fenomén tuningu se v Česku objevil pravděpodobně v 70.letech minulého století, kdy byl automobilový trh extrémně omezen a na silnicích se objevilo jen několik málo druhů vozů. Někteří z majitelů pak jako výraz touhy po odlišení začali na svoje auta montovat různé doplňky – šachovnicové samolepky na dveřích, liščí ocasy na anténách apod.

V 80. letech minulého století se fenomén začal rozšiřovat a objevovaly se i další vymoženosti jako např. kožešinový potah na volant. Kromě doplňků vizuálních vzniká i celá řada vylepšení kutilských, např. se tradovalo, že pokud se do sání motoru Š120 přidá ventilátor, motor bude lépe táhnout. Takové jsou počátky tuningu v naší zemi podle Wikipedie.

Dnešní doba je samozřejmě jiná, ale zároveň má svá úskalí. S některými vozidly mají řidiči problém, protože se rozhodně nelíbí policistům. A tak někteří platí neustále pokuty. V zahraničí jsou na tom někteří podstatně lépe.

Tolik asi obecně pro ty, kteří nevěděli co ten tuning je. Nyní se ale společně podíváme na víkend 25. až 27. června 2010, kdy proběhl v autokempu Seč Pláž v malebné přírodě Železných hor Japan camp. Na setkání japonských a tunikových aut  přijelo okolo stovky aut.

Japan camp vítá

Japan camp vítá

Slunné počasí přálo celému víkendu. Kromě pohodové atmosféry a hudby proběhla i řada soutěží. Při nich se hodnotily výfuky, neony, ale i audio. Účastníci zase změřili své síly v tlačení káry či hod alu diskem.

Autokemp Seč Pláž zaplnila stovka auta

Autokemp Seč Pláž zaplnila stovka aut

Některá auta zabrala místa hned za dvě

Některá auta zabrala místa hned za dvě

Převážnou část účastníků tvořili muži, kteří velmi často diskutovali

Převážnou část účastníků tvořili muži, kteří velmi často diskutovali

V neděli se všichni účastníci přesunuli spanilou jízdou do Chrudimi na náměstí, kde u místní kašny udělali společnou fotku. Následně se účastníci přesunuli na sprinty.

Pohled na náměstí z vrchu

Pohled na náměstí z vrchu

Pohled na auta před historickou radnicí v Chrudimi

Pohled na auta před historickou radnicí v Chrudimi

Zajímavostí je, že i řada manželek podporuje své muže v tuningu. Jak jsme se na místě dozvěděli, jeden mladý účastník zlepšuje svoje auto několik let. A jednou viděl nádherné disky, jenže na ně neměl. A tak mu je přítelkyně (v té době) koupila, což ho velmi překvapila. A dneska mu fandí i nadále – mohl odjet na sraz, byť už jsou svoji a mají i dítě, které auta velmi zajímají.

Pokud vás mrzí, že jste se nezúčastnili, tak máme dobrou zprávu! Již nyní se chystá pokračování. Sledujte stránky www.japancamp.cz

 

 

Roman Málek, regionální koordinátor-redaktor,

 

   https://remix.nicm.cz/tuning-je-laska/